Metody leczenia – niepłodność

Oto kilka metod którymi obecnie leczy się niepłodność.

1.Indukcja owulacji

Metoda ta polega na podawaniu leków zawierających hormony, dzięki temu następuje regulacja pracy jajników, przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Preparat z hormonami podaje się w określonych dniach cyklu. Kuracja może trwać kilka miesięcy, przed jej rozpoczęciem pobiera się krew i oznacza poziom hormonów płciowych. Dodatkowo podczas terapii wykonuje się USG jajników. Od wielu lat stosuje się lek o nazwie cytrynian klomifenu. Stymulację za pomocą gonadotropinami stosuje się u kobiet, które mają problemem z owulacją. Stosuje się tez tą metodę u kobiet z niewydolnością przysadki lub podwzgórza. Podczas tego leczenia występuje większe ryzyko ciąży wielopłodowej. Metoda ta stosowana u kobiet z PCOS daje 50 – 60 % skuteczności.

2. Inseminacja domaciczna

Jest to zabieg, który polega na podaniu nasienia bezpośrednio do jamy macicy za pomocą specjalnego cewnika oraz strzykawki. Nasienie przed tym zabiegiem jest oczyszczane i poddawane specjalnej procedurze w laboratorium. Szansa tej metody jest większa po delikatnej stymulacji jajników oraz przy osiągnięciu dojrzałości, przez co najmniej 2-3 pęcherzyki. Metodę to stosuje się, jeśli występuje: nasienie o nieznacznie obniżonych parametrach itd. Jedynym warunkiem, który musi być w tym przypadku spełniony to drożność jajowodów. Chory musi też przejść szereg badań.

3. Metody chirurgiczne

W tej metodzie usuwa się u pań zrosty po zapaleniach przydatków, ogniska, endometriozy, udrażnia się jajowody, usuwa przegrody w macicy. Zabieg najczęściej wykonuje się za pomocą laparoskopu. W przypadku panów leczenie tego typu nie daje oczekiwanych rezultatów. U pań jest najczęściej skuteczna, gdy pacjentka jest młoda.

4. Zapłodnienie pozaustrojowe

W obecnych czasach jest to najbardziej skuteczna metoda. Metodę ta inaczej nazywa się invitro. Wskazaniem do jej zastosowania są: nieodwracalne uszkodzenie jajowodów, niepłodność idiopatyczna, oporność na stymulację jajeczkowania, brak efektów inseminacji domacicznej. Na początku trzeba wykonać bardzo wiele badań i na ich podstawie lekarz zdecyduje czy kwalifikujemy się do zapłodnienia pozamacicznego. Dodatkowo przed zapłodnieniem u kobiety przeprowadza się stymulację mnogiego jajeczkowania. W klasycznym przypadku komórki jajowe umieszcza się w grupie 50 tyś plemników i oczkuje się na zapłodnienie.