Poród w domu

porod-w-domuWiele kobiet zastanawia się czy koniecznie musi rodzić w szpitalu. Otóż nie jest t obowiązek, ponieważ dziecko można urodzić we własnym domu, co ma sporo plusów. Od kwietnia tego roku doszło do zmiany przepisów i kobieta sama może wybrać gdzie chce rodzić. Lekarz, który prowadzi poród będzie musiał umówić położna by odebrała poród w domu. Ważny jest też plan porodu i to go opracowuje lekarz. Teraz trzeba pokryć koszta samemu – 1500zł, ale NFZ mówi, że to kwestia czasu by porody w domu były refundowane. Dlatego jeśli chcesz mieć wpływ na przebieg akcji porodowej to wybierz poród w domu. Ograniczamy wiele ryzyk – zakażenia bakteriami w szpitalu itd. W domu wystarczy, że będzie położna, natomiast w szpitalu musi też być lekarz. Jednak są tez minusy w razie powikłań nie można skorzystać z bardziej zaawansowanej aparatury oraz zrobić cesarskie cięcie. W szpitalu jest standardem by noworodek od razu był zbadany przez neonatologa, w domu nie jest to możliwe. W domu nie dostaniesz też znieczulenia zewnątrzoponowego. Ten rodzaj znieczulenia jest stosowany tylko w szpitalach. Jednak rodząc w domu kobieta decyduje się na specjalne doznania i nawiązanie specyficznej więzi z dzieckiem a ból jest tego elementem. Położna ma ograniczone pole działania, może zastosować leki ziołowe i homeopatyczne. Jeśli pierwsze dziecko urodziłaś przez cięcie cesarskie to kolejnego dziecka nie możesz urodzić w domu. Ten sposób nie jest też polecany dla mam, które miały w między czasie operację macicy. Są także inne przeciwwskazania takie jak cukrzyca czy nieprawidłowe ułożenie płodu. By ograniczyć ryzyko zezwala się tylko na poród w domu kobietom zdrowym. Ważne jest także by partner nie miał nic, naprzeciw ponieważ może to rodzić konflikt a te wpływają na stan zdrowia matki i dziecka. Jeśli zdecydowałaś się na poród w domu to są pewne sprawy, o których trzeba pomyśleć przed porodem. W pogotowiu musisz mieć non stop telefon do położnej by w razie wystąpienia objawów od razu do niej zadzwonić. Trzeba też zapewnić sobie transport do szpitala gdyby doszło do jakiś komplikacji przy porodzie. To, co będzie potrze podczas porodu musisz kupić wcześniej, chodzi tu o pampersy, krem do brodawek itd. O wszystkim poinformuje cię lekarz i położna. Domu nie trzeba specjalnie przed porodem jakoś odkażać, wystarczy, że będzie w nim po prostu czysto. Nie przesadzaj z używaniem środków chemicznych, ponieważ możesz zaszkodzić nie tylko sobie, ale i noworodkowi. Dlatego nie wolno przesadzać z czystością i starać się używać łagodnych środków czystości.

Zaszufladkowano do kategorii Porady

Zioła dla oczu

345345Oczy mogą być narażone na różne dolegliwości takie jak zaczerwienienia, podrażnienia, czy czucie piasku pod powiekami. Użycie odpowiednich ziół wspomoże leczenie chorób tego narządu. Najbardziej znany jest świetlik łąkowy, który uszczelnia naczynia krwionośne siatkówki. Działa on tak przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dzięki tym właściwościom stosuje się go w zapaleniu spojówek i brzegów powiek nie tylko na tle alergicznym, ale także bakteryjnym. Zioło to przynosi ulgę po pracy przy komputerze czy też po długim oglądaniu telewizji. Świetlik łąkowy przeciwdziała także przekrwionym wskutek działania dymu tytoniowego i zanieczyszczeń środowiska. Potrafi on także złagodzić podrażnienia występujące p[podczas kataru. Najlepszym sposobem jest przygotowanie sobie płukanki. W tym celu bierzemy łyżeczkę suszonego ziela i zalewamy ćwiartką szklanki wody. Całość doprowadzamy do wrzenia pod przykryciem a następnie gotujemy na bardzo mamy ogniu przez 20 minut. Kolejnym krokiem jest ostudzenie oraz przecedzenie, potem już można przemywać oczy kilka razy w ciągu dnia. W tej roli najlepiej sprawdzi się sterylny gazik, który zakupimy w każdej aptece. Podobne właściwości do świetlika łąkowego ma rzepik. Jest on szczególne polecany przy zapaleniu spojówek na tle alergicznym oraz bakteryjnym. Płukankę przygotowujemy w ten sam sposób, co z poprzedniej rośliny z tym ze stosujemy łyżkę stołową i zalewamy całą szklanką wody. Kolejnym cennym ziołem w leczeniu chorób narządu wzroku jest rumianek. Jego największa zaletą jest to, że ma on bardzo silne działanie przeciwzapalne, rozgrzewające i bakteriobójcze. Używa się go zarówno przy zmęczonych oczach jak i przy leczeniu jęczmienia. Najlepiej kupić rumianek w saszetkach i zaparzyć jedną z nich 1/3 szklance wody. Przykrywamy i czekamy 3 minuty potem napar jest gotowy do użycia. Przed użyciem saszetkę lekko odciskamy i przykładamy na chore miejsce. Pozostawimy ją w tym miejscu aż ostygnie. Aby okłady takie były skuteczne trzeba je robić kilka razy dziennie. Kolejnym ziołem posiadającym właściwości lecznicze jest nagietek. Posiada on właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Stosuje się go w leczeniu stanów zapalnych spojówek, przekrwieniu oraz przy zespole suchego oka. Najlepiej kupić sobie krople w aptece z wyciągiem z tej rośliny. Wykonywanie naparów jest bardzo trudne. Uzyskaną ciecz należy przefiltrować trzykrotnie by usunąć drobinki ziół, które mogłyby podrażnić oko.

Zaszufladkowano do kategorii Porady

Lampa zamiast leków

324234Teraz, gdy na dworze jest ciemno i naszemu organizmowi zaczyna brakować światła słonecznego to można pokusić się o zastosowanie jakiegoś źródła, które będzie go imitowało. Możemy na przykład sięgnąć po lampy, które emitują światło czerwone i podczerwone. Podczerwień ta to przede wszystkim ciepło, którego nam jesienią i zimą brakuje. Światło z takich lamp zawiera ponad 90 procent promieni podczerwony i niecałe 10 procent promieni czerwonych. Dzięki temu jest ono bardzo podobne do prawdziwego światła słonecznego. Nagrzewanie takimi falami ma bardzo cenne właściwości, należą do nich; skuteczne wzmacnianie naszych funkcji życiowych całego organizmu oraz walka z wieloma dolegliwościami i przeciwnościami. Około 70% promieni fal podczerwonych padając na skórę przechodzi przez nią, głębokość tego przenikania zależny od ich długości. Im fale są krótsze tym promieniowanie wnika głębiej. Cały mechanizm działania terapii z zastosowaniem lamp polega na miejscowym poniesieniu temperatury określonych tkanek. Podczas zabiegu na krótko, w miejscu podświetlania powstaje rumień. Jednak to chwilowe zaczerwienienie pozostawia pozytywne efekty na dłużej. W tym miejscu zwiększa się przepływ krwi tętniczej w skórze, a zwężają naczynia krwionośne położone głębiej. W efekcie, czego promieniowanie to wpływa także na pracę narządów wewnętrznych. Światło tego typu zmniejsza ból i leczy przewlekłe stany zapalne. Łagodzi się w ten sposób bolesność mięśni karku czy też pleców, które zostały6 wywołane przez stres. Lampy tego typu są też bardzo skuteczne przy reumatyzmie. W przypadku kobiet światło podczerwone i czerwone potrafi niwelować dolegliwości w okresie miesiączki oraz wspomaga leczenie przydatków. Codzienne sesje przy takiej lampie pomagają pozbyć się kataru. Można w ten sposób wyleczyć zapalenie zatok, gardła. Lampa jest stosowana z powodzeniem, jako środek wspomagający przy walce z cellulitem i trądzikiem. Urządzenia te przyśpieszają przemianę materii, przez co pomagają chudnąć. Lampy lampami, jednak prawdziwym hitem jest laser. Emituje on światło czerwone i podczerwone, ale już bez emisji ciepła. Dzięki temu znika ryzyko poparzenia skóry a leczenie staje się skuteczniejsze. Za pomocą lasera można pozbyć się nawet bólu zęba. Często stosuje się go przy bólach reumatycznych, łamaniu w kościach, przy chorych stawach, przy leczeniu złamań. W klinikach kosmetycznych poleca się sesje upiększające z użyciem tego urządzenia. Dzięki temu skóra jest bardziej jędrna, lepiej dotleniona i nawilżona.

Rak piersi to nie wyrok

rak-piersi-leczenieRak piersi dotyka coraz większej liczy kobiet w naszym kraju. Ze statystyk wynika, że co czternasta z nich będzie miała podczas swojego życia raka piersi. Sprawdźmy najpierw czy pojawiły się jakieś nowe metody leczenia tego guza. Sama mammografia czasem nie daje jasnego wyniku, w takim przypadku możemy sięgnąć po scyntymammografię. Jest to badanie, podczas którego używa się kontrastu – radioaktywnego. W samym leczeniu coraz częściej przeprowadza się zabiegi oszczędzające, dzięki nim można zachować pierś. Tego typu leczenie skuteczne jest tylko przy małych i wcześnie wykrytych zmianach. Jeśli choroba jest bardziej zaawansowana to pierś trzeba usunąć. Pociechą jest to, że można ją zrekonstruować, nie rzadko podczas tego samego zabiegu, co się ja usuwa. Przy rodzinnym raku piersi do użytku weszły nowe leki nazywane inhibitronami PARP. Można ich tez używać przy raku jajnika i prostaty. Cały czas trwają badania nad jeszcze bardziej skutecznymi lekami. Przypomnijmy tylko, że w grupie ryzyka znajdują się kobiety, które w młodości przeszły naświetlanie klatki piersiowej lub zażywały diety lostilb. Był to lek używany do podtrzymania ciąży. Ryzyko jest większe też u pań stosujących doustną antykoncepcję lub hormonalna terapię zastępczym. Ryzyko rośnie też z wiekiem, większość przypadków wykrywa się u kobiet po 45 roku życia.