Oznaki menopauzy

oznaki-menopauzyDolegliwości związane z tym okresem pojawiają się najczęściej po czterdziestym roku życia. Spadek hormonów w organizmie ma swoje konsekwencje, warto się z nimi zapoznać by nie być zaskoczoną. Jajniki produkują estrogen i progesteron, są to najważniejsze żeńskie hormony płciowe. Są one koniecznie nie tylko ze względu na możliwość zajścia w ciążę i rodzenia dzieci, ale także biorą udział w wielu procesach, które zachodzą w organizmie. Są one potrzebne takim narządom jak: wątroba, mózg itd. Dbają one o stan skóry, usprawniają działanie układu nerwowego, dbają o kości. Gdy produkcja tych hormonów zaczyna wygasać to kobietom zaczynają dokuczać wyjątkowo silne objawy: pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, plamienia, nieregularne cykle, kołatanie serca, nocne poty, duszności, zaburzenia snu, problemy z koncentracją. W tym samym momencie, co spada poziom estrogenu i progesteronu to rośnie poziom hormonów przysadki FSH i LH. Około 50 roku życia ustaje funkcjonowanie jajników, wtedy też ustają krwawienia. Ostatnie takie krwawienie nazywa się menopauzą. W tym okresie znikają wczesne objawy a pojawiają się inne. Kości zaczynają być bardzo narażone na utratę wapnia. Podnosi się też poziom cholesterolu we krwi, przez co podnosi się ryzyko miażdżycy. Dochodzi także do pogorszenia stanu pamięci, czasem też dochodzi do zamian w psychice, może to się objawiać stanami lękowymi i depresjami. Dlatego niezmiernie ważne jest by w tym okresie życia panie poddawały się regularnym badaniom. Co roku powinny one odwiedzać ginekologa i robić cytologię. Badana powinna też być krew. Jeśli w rodzinie występował rak piersi to trzeba częściej robić mammografię niż jest to zalecane. Nie istnieje żadne lekarstwo na menopauzę, jednak można złagodzić jej objawy. Zaleca się tu preparaty antydepresyjne, uspokajające, przeciwdepresyjne. Jednak pamiętajmy, że są to tylko objawy. Poziom hormonów wyrównuje się drogą doustną lub miejscową. Jednak podobny dobry efekt można uzyskać poprzez stosowanie preparatów roślinnych. Leczenie hormonami ma jednak swoje zalet i wady. Do tych pierwszych można zaliczyć złagodzenie kołatania serca, napadów gorąca. Zapobiega starzeniu się skóry, rzeszotowieniu kości. Wadami jest zwiększone ryzyko rozwoju raka sutka i błony śluzowej macicy, udaru mózgu i choroby zakrzepowej. Podnosi się też ciśnienie tętnicze we krwi a to sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego.

Zaszufladkowano do kategorii Porady

Leki na które czekamy

img114Są takie leki, na które ludzkość czeka z niecierpliwością. Żeby powstał nowy lek to musi być spełnionych wiele warunków, trwa to latami. Prowadzi się tysiące badań by wykryć substancje aktywną. Chyba najbardziej potrzebnym lekiem jest specyfik zwalczający raka. Prowadzi się na świecie liczne badania w tym kierunku i najbardziej obiecujące wydają się być te, w których wykorzystuje się genetycznie zmodyfikowane wirusy. Inne ośrodki prowadzą doświadczenia and wzmacnianiem własnego układu odpornościowego tak by sam sobie dał radę z rakiem. Z niecierpliwością czekamy też na lek zwalczający Alzheimera. Ludzkość strasznie się boi tej choroby. Brytyjscy naukowcy w zeszłym roku podali do informacji, że testują lek, który wydaje się być dwa razy bardziej skuteczny niż dotychczas stosowane. Lek rozpuszcza białko, które z upływem lat gromadzi się w mózgu i jest odpowiedzialne za wykrycie choroby. Lek ten nazwano, LMTX, przeszedł on już pozytywne testy na tkankach i zwierzętach. Została ostatnia faza, czyli sprawdzenie działania na ludziach. Bardzo wiele ośrodków na naszej planecie pracuje w kierunku wynalezienia środka, który zahamuje starzenie. Są już pewne sukcesy, co prawda tylko na myszach, ale udało się zatrzymać starzenie ich komórek. Myszy mimo upływu czasu zachowały jędrną skórę i silne mięśnie. Ale jeśli chodzi o długość życia to nie żyły one dłużej nić ich odpowiedniki.

Parametry sprzyjające sercu

img127Nasze serce będzie zdrowe, jeśli będziemy o nie odpowiednio dbali. Zacznijmy od kontrolowania ciśnienia krwi. Jeśli będzie ono utrzymywało się około 120/80 Hg mm to będzie ono najkorzystniejsze dla naszego zdrowia. Górna granica to 139/89 mm Hg. Jeśli stwierdzimy wynik powyżej 140 to oznacza to już nadciśnienie. Jest nie będzie leczone to uszkadza ono tętnice w wyniku, czego dochodzi do choroby wieńcowej i zawału. Zwróć tez uwagę na tętno. Pod tym określeniem kryje się ilość Skórczów na minutę. W spoczynku powinno ono wynosić od 60 do 80. Jeśli serce bije szybciej to ma mniej czasu na odpoczynek, tym samym szybciej się zużywa. Puls rośnie w czasie emocji i podczas wysiłku fizycznego. Dla sera jest też ważna ilość soli w potrawach, jakie na codzień zjadamy. Nadmierne spożywanie soli kuchennej podnosi ciśnienie krwi i tym samym szkodzi sercu. W ciągu doby nie można jej zjadać więcej jak 5 gram, czyli płaską łyżeczkę. Staraj się zastępować sól przyprawami i ziołami. Zadbaj tez o wystarczająca ilość magnezu w diecie, powinno się go dostarczać między 300 a 400 mg na dobę. W naszym kraju zazwyczaj spożywa się go poniżej tej normy. Dlatego uwzględniaj w diecie produkty bogate w magnez.

Hormony roślinne

img111Hormony roślinne to tak zwane fitohormony. Zacznę do tego, że nie wszystkie kobiety mogą stosować hormonalna terapię zastępczą, są do niej pewne przeciwwskazania. Ale naukowcy opracowali, FTZ czyli terapię hormonami roślinnymi. Jest ona bezpieczniejsza, od HTZ ale przy tym mniej skuteczna. Sprawdzi się przy Malo uciążliwych dolegliwościach, ale z większymi może nie dać sobie rady. Hormony roślinne wytwarzane sąw stożkach wzrostu pędów i korzeni są one przy tym podobne do hormonów żeńskich. Terapia tymi hormonami zmniejsza uderzenia gorąca, pomaga zahamować zimne poty. Przyczynia się ona tez do ochrony serca i kości. Hormony roślinne łagodzą nastroje, poprawiają koncentrację i pamięć. Na efekty jej stosowania trzeba czekać zwykle około 2 – 3 miesięcy. Wszystko zaczęło się, gdy zauważono, iż w Reginach, w których spożywa się dużo soi, kobiety mają mniejsze problemy hormonalne. Przeprowadzono tym samym wiele badan, które potwierdziły wpływ hormonów roślinnych na samopoczucie kobiet. Dużo ich znajduje się tez w żen-szeniu, granatach, jabłkach i daktylach. Ale dieta bogata w produkty tego typu jakoś nie jest zbyt popularna w naszym kraju. Tym samym trzeba sięgać po suplementy w pigułce. Możemy sięgnąć po climagyn, mabelle czy climea forte.