Konstytucja płciowa

zdr8Konstytucja płciowa to po prostu stopień rozwoju i sprawności narządów płciowych oraz stopień wykształcenia cech płciowych organizmu. Konstytucja płciowa może być silna, średnio silna lub słaba. Przy silnej konstytucji płciowej kobieta wcześniej zaczyna miesiączkować i później przekwita, łatwo zachodzi w ciążę, a porody i karmienie piersią są prawidłowe, przy słabej — odwrotnie, wszystkie te funkcje są upośledzone, a przekwitanie wcześniejsze. U mężczyzn konstytucja płciowa również wpływa na przekwitanie. Wspominałam już o tym, że objawy tzw. męskiego klimakterium są najczęściej mało charakterystyczne, a nawet utajone. Jądra nie starzeją się tak przedwcześnie i szybko jak jajniki, choć na zakłócenia w układzie podwzgórzowo-przysadkowym odpowiadają również najpierw zwiększeniem, a później już postępującym osłabieniem wydzielania androgenów. Przypada to gdzieś około 50 roku życia. U mężczyzn o silnej konstytucji płciowej jądra znacznie zwiększają wydzielanie hormonów, co może stłumić na pewien czas czynność przysadki. W wyniku dojść może do tzw. niedomogi wielo-gruczołowej, gdyż przysadka przestaje pobudzać układ dokrewny. Zjawia się osłabienie, apatia, zanik energii, niekiedy nudności, wzdęcia i zawroty głowy, zwykle też stwierdza się niskie ciśnienie tętnicze. Objawy te po pewnym czasie ustępują. Mężczyźni cechujący się słabą konstytucją płciową przeżywają to w sposób zupełnie przeciwny, czynność ich jąder zostaje również pobudzona, nie tak bardzo, by mogło to zachwiać równowagę układu hormonalnego, wystarczająco jednak, by zwiększyć ogólną męskość i popęd płciowy, co prowadzić może do niespodziewanych ekscesów seksualnych u tego typu panów po pięćdziesiątce. Okres ten nie trwa zresztą długo, przechodząc najdalej po paru latach w fazę dość szybko postępującego ogólnego starzenia się. A więc mężczyźni aktywni i energiczni mogą w okresie przekwitania przechodzić stany osłabienia i depresji, podczas gdy ci przez całe życie raczej nie bardzo „męscy” mają w tym właśnie okresie szanse pewnego rozkwitu. Mężczyźni o przeciętnej, średnio silnej konstytucji płciowejprzechodzą swe klimakterium w sposób prawie niedostrzegalny, choć i u nich występują wahania hormonalne i w związku z tym mogą objawić się pewne zaburzenia ogólne. Niecierpliwy czytelnik może tu zapytać: po cóż tyle o klimakterium? Pięćdziesiąt, a nawet sześćdziesiąt lat — to przecież jeszcze nie starość. Racja. Na ogół za starość uważa się okres po siedemdziesiątce. Ale znaczenie klimakterium właśnie dla tej starości i właśnie dla geriatrii jest ogromne.

Zaszufladkowano do kategorii Porady

Ostroga piętowa

ostrogaWidać ją bardzo dokładnie na zdjęciu RTG. Jest to narośl o ostrym zakończeniu, drażni ona tkanki miękkie wywołując ból. W pięcie znajduje się elastyczna struktura, która napina się i rozluźnia przy każdym kroku, to tzw rozcięgno podeszwowe. W skutek przeciążeń może dochodzić do jego mikrourazów i Dos tanu zapalnego. W rezultacie tego dochodzi do powstania złogów wapniowych, które tworzą ostrogę. Sprzyjają jej powstaniu przeciążenia związane z nadwagą, praca na stojąco i niewłaściwą biomechanika chodu. Czasem winne jest też zbyt nagłe podjęcie aktywności fizycznej, jeśli nie jesteśmy do niej przyzwyczajeni. Nie bez znaczenie jest też noszenie niewłaściwego obuwia. Przy chodzeniu na wysokich obcasach dochodzi do zbyt dużego obciążenia ścięgna Achillesa a to prowadzi do przeciążeń przyczepu ścięgna. Powstaniu ostrogi sprzyjają też choroby układowe i mała wytrzymałość tkanki łącznej. Ból w większości przypadków pojawia się w jednej stopie, czasem też promieniuje do palców. Z czasem może też pojawić się w drugiej stopie. W początkowej fazie występuje on tylko podczas chodzenia. Najbardziej ostry jest on podczas pierwszych kroków przy wstaniu z łóżka. W miarę rozchodzenia zanika. W leczeniu duże znacznie ma noszenie odpowiedniego obuwia, rehabilitacja i terapia.

Zaszufladkowano do kategorii Zdrowie

Najlepiej rokujące nowotwory

zdr1Na pierwszym miejscu pod względem rokowań plasuje się rak skóry. Mam tu na myśli przede wszystkim dwa jego typy, pierwszy to rak podstawno komórkowy i drugi kolczysto komórkowy. Pierwszy z nich nie daje przerzutów, najskuteczniejsza metoda jest po prostu chirurgiczne usunięcie zmiany. W tym przypadku odsetek przeżyć do 5 roku sięga 100 procent. Drugi z tych nowotworów rzadko daje przerzuty a analogiczny odsetek to 90 procent. Na kolejnym miejscu plasuje się rak tarczycy, jest to najczęściej występujący nowotwór gruczołów wydzielania wewnętrznego. Odsetek przeżyć dla 5 lat wynosi 84 procent. Kolejne miejsce zajmuje rak piersi, który jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet. Wskaźnik przeżyć 5 letnich wynosi 75 procent. Kolejny to rak trzonu macicy nazywany też rakiem endometrium, wykrywany jest on przede wszystkim u kobiet w wieku okołomenopauzowym. Choroby tej nie wykrywa badanie cytologiczne, konieczne jest, zatem badanie histopatologiczne materiału pobranego z jamy macicy. Analogiczny odsetek wynosi 75 procent, jeśli chodzi o pierwszy stopień zaawansowania. W kolejnych stopniach odnotowujemy spadek do 60 procent. Coraz skuteczniej leczy się ziarnicę złośliwą, jeszcze do niedawna nowotwór ten zgarniał ogromne żniwo. A dziś nowotwór ten zalicza się do dobrze rokujących. Dzięki rozwojowi metod leczenia w tym chemioterapii. Odsetek przeżyć 5 letnich wynosi 78 procent u kobiet i 72 u mężczyzn.

Zapalenie uszu

zdrowie16Pierwszym objawem rozwijającego się zapalenia ucha czyli kanału słuchowego zewnętrznego jest świąd. Na tym pierwszym etapie stan zapalny może ulec samoograniczeniu i samowyleczeniu. Jeśli natomiast ucho drażnione jest mechanicznie przez drapanie lub w jego wnętrzu znajdzie się czynnik sprzyjający rozwojowi drobnoustrojów jakim jest np. woda pozostała po myciu lub kąpieli dochodzi do rozwoju procesu zapalnego. Z upływem czasu, świąd przechodzi w ból, początkowo tylko w układzie słuchowym, natomiast później także wokół otworu słuchowego zewnętrznego. Wewnątrz naszego kanału słuchowego skóra robi się czerwona, oraz pojawia się wypływająca ropna wydzielina. Nieleczona infekcja ucha może doprowadzić do infekcji całego organizmu. Wówczas pojawia się gorączka, może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Leczenie uzależnione jest przede wszystkim od fazy schorzenia. Jeśli nie doszło jeszcze do jego uogólnienia, wówczas stosuje się leki działające miejscowo w postaci kropli zawierających antybiotyk. Stosuje się również preparaty, które mają na celu rozpuszczenie zalegającej woskowiny i wspomagają jej usunięcie. Uwaga w takich sytuacjach nie powinno się przemywać uszu wodą, ani stosować opatrunków ich zatykających. Wydzielina musi swobodnie wypływać. Dodatkowo stosuje się leki przeciwbólowe. Jeśli natomiast choroba już się szerzej rozwinęła wówczas będzie trzeba przyjąć również antybiotyk doustny.

Zaszufladkowano do kategorii Choroby

Przeciążony kręgosłup

lekarz51Właściwie naszemu kręgosłupowi nie sprzyja ani siedzący ani stojący tryb życia. Częściej też problem ten dotyka kobiet, ponieważ sprzyja temu budowa anatomiczna. Kobiety mają o około 30% słabsze mięśnie niż panowie. Przez to nasz kręgosłup jest też mniej odporny na przeciążenia, szczególnie statyczne a takie jest właśnie długotrwałe siedzenie. Dodatkowo kobiety mają też pogłębione wygięcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. Anatomia to tylko częściowa przyczyna, an słaby kręgosłup kobiety w głównej mierze pracują same. Fatalny wpływ na niego ma brak ruchu, złe nawyki, nieumiejętne dźwiganie, chodzenie w złym obuwiu i niedbałe siedzenie oraz stanie. Winne często jest też spanie w niewygodnym łóżku, co uniemożliwia regenerację kręgosłupowi. Dużym obciążeniem dla kręgosłupa jest nadwaga. Jeśli latami dźwigamy dodatkowe kilogramy to kręgosłup się niszczy, nie bez znaczenia jest też okres ciąży i pierwsze lata opieki nad dzieckiem. Ból w obrębie pleców to nie jest najczęściej sygnał wysyłany przez nasz kręgosłup. O tym, że jest coś z nim nie tak świadczą inne objawy. Bóle głowy, które wskazują na problemu z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Wzdęcia, zaparcia mogą być skutkiem problemów z odcinkiem lędźwiowym, gdy uciska on nerwy oplatające układ pokarmowy.

Zaszufladkowano do kategorii Porady