Zioła pomocne w okresie menopauzy cz2

foto002By ustabilizować hormony w okresie menopauzy pomoże koniczyna czerwona. Roślina ta zawiera fito estrogeny czyli hormony roślinne, które wyrównują poziom estrogenów w naszym organizmie. Ich poziom nie może być ani zbyt wysoki ani zbyt niski. Do leczenia używa się zarówno kwiatów i liści koniczyny. Można ją pić w formie herbaty lub spożywać w stanie świeżym. Kwiaty tej rośliny można dodawać do sałatek, a posiekane liście używać do zup zamiast natki pietruszki. Jeśli cierpisz na uderzenia gorąca to zbawienną pomoc może przynieść mikstura z soli, cytryny i naparu szałwii, w formie kąpieli całego ciała lub przedramion. Ma działanie odżywcze i redukuje nadmierną potliwość. By wzmocnić kości pomoże ci napar z kwiatów stokrotki, które dzięki zwartości saponiny i flawonoidów, kwasu fumarowego czy inuliny regenerują tkankę kostną. Jeśli masz problemy z zasypianiem, które również często towarzyszą w okresie przekwitania pomoże herbata z szyszek chmielu. Należy ją wypić godzinę przed snem. Wahania nastroju to kolejny nieprzyjemny objaw towarzyszący kobiecie w okresie menopauzy. By poprawić sobie nastrój należy odpowiednio dobrać mieszankę ziół, która przez swoje właściwości na długi czas zadba o twój dobry humor.

Zioła pomocne w okresie menopauzy

img1018Hormony u kobiet pełnią bardzo ważną rolę, są odpowiedzialne za Zdowie, kondycję, wygląd oraz samopoczucie. Gdy gospodarka hormonalna zostaje zaburzona, pojawia się depresja, przewlekłe zmęczenie, problemy ze snem, zmienia się wygląd skóry, włosy zaczynają wypadać, a kości stają się bardziej podatne na złamania. Z pomocną ręką przychodzi kobietom natura, ponieważ liście, owoce czy kwiaty wielu roślin zawierają substancję pomocne w łagodzeniu menopauzy. I tak nagietek, chmiel, len czy czerwona koniczyna zawierają fitoestrogen, który reguluje poziom estrogenu. Natomiast rośliny takie jak przywrotnik czy krwawnik pomagają w regulacji poziomu progesteronu. Jest wiele roślin które pomogą kobietą w tym trudnym okresie jaki jakim jest menopauza. Należy tylko pamięta, że oprócz pomocy ze strony ziół musimy być pod stałą konsultacją z lekarzem zwłaszcza gdy przyjmujemy leki. By wzmocnić serce pomogą nam w tym kwiaty i owoce głogu. Zawierają bowiem flawonoidy oraz ich pochodne puryny. Związki te wnikają do naczyń wieńcowych serca, rozszerzają je, dzięki czemu nasz krew może krążyć bez żadnych przeszkód. Ponadto głóg zapobiega przedwczesnemu zwyrodnieniu mięśnia sercowego, napadowemu kołataniu serca, oraz częstoskurczowi.

Basen a infekcje intymne

kobieta12Nadchodzą gorące dni i każda z nas zacznie marzyć o chłodnej kąpieli np. w basenie. Woda nie tylko doskonale chłodzi, ale i relaksuje zmęczone całodzienną praca ciało. Jednak w publicznych kąpieliskach nie możemy się czuć za bezpiecznie. Każda osoba kapiąca się wprowadza do wody wiele bakterii zarówno tych nie groźnych jak i wywołujących różne choroby. Nas interesuje infekcja intymna, dlatego skupimy się tylko na tym [problemie. Baseny i inne publiczne kąpieliska to istne kopalinie zarazków i innych pasożytów. Nawet takie zabiegi jak chlorowanie czy ozonowanie nie wybija wszystkich szkodników. Wiele z nich potrafi przeżyć kilka godzin nie tylko w wodzie, ale tez na różnych przedmiotach. Znajdują się one na drewnianych mokrych ławkach, kamieniach, zjeżdżalniach. Bardzo niebezpieczny jest rzęsistek pochwowy posiadający rzęski, dzięki czemu może on się sprawnie poruszać. Gdy tylko dostanie się do naszego wnętrza to już po kilku dniach pojawiają się pieniste upławy o żółtej lub zielonkawej barwie i dość nieprzyjemnym zapachu. Po krótkim czasie zaczyna pojawiać się ból i swędzenie. Groźny jest też wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Pojawiają się kalafiorowa te grudki na zewnętrznych narządach płciowych. Ale to nic w porównaniu z grzybica dróg rodnych. Co ciekawe to w publicznych kąpieliskach jest takie samo ryzyko zakażenia u kobiet jak i u mężczyzn? Dlatego starajmy się wybierać kąpieliska o wysokim standardzie, wzmocnienie odporności i zachowanie higieny. Najbezpieczniejsze wydaja się baseny, w których woda jest jednocześnie chlorowana i ozonowana. Możemy tez postawić na, probiotyki czyli produkty z apteki bądź sklepowej półki bogate w pałeczki kwasu mlekowego. Kolonizują one układ pokarmowy i płciowy i dzięki temu chronią nas przed rozmnażaniem się chorobotwórczych zarazków. Bar4dzo ważne jest tez smarowanie ciała kosmetykiem z filtrem słonecznym. Chodzi o to, że promieniowanie UV obniża obronność naszego organizmu. Warto też sprawić sobie strój kąpielowy z Maternów, w których zarazki nie mają komfortowego życia. Stosuje się tu na przykład jony srebra, które są zabójcze dla wirusów. Bardzo ważne jest wzięcie prysznica zarówno przed wejściem jak i po wyjściu z basenu, użyć należy wtedy tez mydła pro biotycznego.

Zaszufladkowano do kategorii Porady

Zioła dla serca

zdr3Są takie zioła, które bardzo korzystnie wpływają na nasz układ krwionośny. Poprawiają dotlenienie serca, wspomagają jego pracę, działają też na naczynia rozkurczająco. Warto w tym przypadku porozmawiać z lekarzem by pomógł dobrać zioła konkretnie do naszego przypadku. Ważne jest o także z innego względu. Niektóre ziła mogło wywołać niepożądane objawy podczas stosowania razem z farmaceutykami. Jednym z cenniejszych ziół dla naszego zdrowia jest głóg. Najbardziej interesują nas kwiaty i owoce. Zawierają one aminy aromatyczne o właściwościach regulujących czynność układu krążenia. Mają też w sobie flawonoidy i aminokwasy roślina ta jest zalecana, jako środek uzupełniający w leczeniu zaburzeń rytmu serca spowodowanych nadczynnością tarczycy. Wykazuje ona działanie tonizujące na mięsień sercowy i nieznacznie zwiększa siłę jego skurczów. Ale do tego działa przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Jemioła z kolei jest zalecana przy zmianach miażdżycowych oraz przy leczeniu nadciśnienia tętniczego. Pozyskuje się z niej pędy i liście z dolnych partii gałązek. Przyda się nam też konwalia, używa się w tym przypadku liści wraz z kwiatami. Pomaga ona wzmocnić siłę skurczów serca, leki na jej bazie przepisuje się osobom starszym z tzw. Zmęczeniem serca.

Badanie czynnościowe płuc

img004Używa się trzech rodzajów aparatów pomiarowych do codziennej oceny czynności płuc. Te same aparaty są stosowane w śledzeniu skuteczności leczenia astmy. Pierwszy z nich to spirometr, skomplikowane urządzenie do mierzenia czynności płuc. Używa się go raczej w badaniu dorosłych niż dzieci, gdyż pomiary spirometryczne mają większe znaczenie w przewlekłych chorobach płuc u dorosłych. Drugi — to mały kieszonkowy aparacik plastikowy zwany pikflometrem. Mierzy on największy przepływ powietrza w czasie gwałtownego wydechu. Wynik pozwala ocenić, ile powietrza może przepływać w oskrzelach. Dzieci chore na astmę i nie leczone osiągają bardzo słabe wyniki na tym urządzeniu. Wyniki te poprawiają się szybko po zastosowaniu leczenia. Za pomocą miernika można bardzo dokładnie śledzić postępy w leczeniu i poprawę czynności płuc. Odmianą pikflometru jest miernik zwany gwizdkiem — mały, kartonowy cylinder z 9 równo rozmieszczonymi dziurkami na brzegach. Cylinderek z dziurkami jest częściowo wsunięty w krótszy cylinder zewnętrzny, który ślizgając się w górę i w dół odsłania kolejno dziurki. Do jednego końca urządzenia przymocowany jest ustnik, a do drugiego — gwizdek, który wydaje dźwięk przy wydechu. Siła wydechu potrzebna do wydobycia gwizdu, gdy kolejno otwieramy jedną lub więcej dziurek, odzwierciedla siłę płuc dziecka. A to już daje lekarzowi wyobrażenie, jak skutkuje zastosowane przez niego leczenie. Na przykład siła wydechu potrzebna do gwizdnięcia w momencie otwarcia dwóch dziurek musi być dwukrotnie większa niż siła przy tylko jednej otwartej dziurce, im więcej dziurek otwieramy, tym mocniej trzeba dmuchnąć, żeby zagwizdać. Dla dzieci gwizdanie jest wyzwaniem sportowym — zbierają one całą siłę płuc przy każdej próbie, a potem chętnie porównują swoje wyniki. Gwizdek jest dla lekarza wielką pomocą, choć można sobie wyobrazić, jak nienawidzi on tego dźwięku po pracowitym dniu badań.

Zaszufladkowano do kategorii Zdrowie