Wiatry

Zacznijmy od próby wyjaśnienia skąd właściwie biorą się gazy w jelitach. W naszym przewodzie pokarmowym żyją bakterie, są one niezbędne ponieważ biorą udział w trawieniu pokarmów które spożywamy. Ale to nie wszystko ponieważ biorą one udział w produkcji licznych niezbędnych dla naszego organizmu substancji oraz hormonów. Te dobre bakterie chronią także nasz układ trawienny przed innymi groźnymi drobnoustrojami. W wyniku trawienia w naszych jelitach dochodzi do wytwarzania się gazów, uczucia przelewania, wzdęć. Gaz ten musi jakoś ujść a to powoduje tak zwane wiatry. Po pierwsze na wielkość gazów mają wpływ błędy dietetyczne. Chodzi o przyjmowanie w nadmiarze pokarmów które wymagają zwiększonej produkcji enzymów w trzustce i wątrobie. Chodzi tu o smalec, tłuste wędliny i mięsa. Na skutek zjadania takich pokarmów powstaje w naszych jelitach dwutlenek węgla który powoduje rozdęcie jelit. Silniejsze wiatry powoduje też spożywanie produktów wysokoresztkwoych, do tej grypy zalicza się fasole, kapustę, groch, są to warzywa które nie ulegają strawieniu. Jeśli nalejemy się jakiegoś z tych produktów to tworzy się w naszym wnętrzu istna bomba, szczególnie jeśli podczas jedzenia nałykamy się powietrza. Większe gazy może powodować także spożywanie jednorazowo większych posiłków. Nasz przewód pokarmowy najlepiej przyjmuje posiłki małe o sporej częstotliwości. Gdy przerwa między posiłkami jest zbyt duża to powoduje to iż kolejny posiłek zjadamy bardziej łapczywie. W takiej sytuacji posiłek nie do końca pogryziony nie ulega całkowitemu strawieniu i w ten sposób przemieszcza się do jelit. Nasza perystaltyka jelit jest w jakimś stopniu uzależniona od ukrwienia poszczególnych organów wchodzących w skład układu pokarmowego. Dlatego po posiłku powinniśmy spacerować co ma jak najbardziej pożądany efekt. Jeśli masz problemy z gazami to możesz spróbować stosowania herbatek i innych preparatów ziołowych które mają za zadanie poprawić wchłanianie gazów w organizmie. Dobry efekt przynosi też codzienne picie przed snem kilku łyżeczek octu jabłkowego. Jeśli to nie pomaga to możesz sięgając po specyfiki farmakologiczne dostępne w aptece. Jednymi z najskuteczniejszych są preparaty w których składzie znajduje się symetykon. Oprócz sporej skuteczności nie mają one skutków ubocznych w postaci podrażnienia ścianek jelita, nie zaburza on motoryki i procesów trawienia. Pamiętaj że gazy są zarówno u zdrowego jak i chorego człowieka.

Zaszufladkowano do kategorii Porady

Personel lekarski

>Według Martina zebrania personelu są dobrze prowadzone i zespół jest dojrzały, gdy najmłodsza pielęgniarka zupełnie bezpiecznie i bez skrępowania wypowiada uwagi krytyczne albo jawnie nie podziela opinii starszego lekarza i gdy może mu otwarcie powiedzieć, że jego postępowanie odbiera jako niewłaściwe. Taki stan rzeczy nie ma nic wspólnego z brakiem szacunku. Osiągnięcie tak dużego stopnia dojrzałości w grupie personelu wymaga wielu miesięcy intensywnej, umiejętnej pracy. Należy dodać, że od powodzenia zebrań personelu w poważnej mierze zależy powodzenie zebrań ogólnych społeczności i ich terapeutyczna skuteczność. Dlatego też żebrania personelu powinny być podjęte o wiele wcześniej niż zebrania ogólne, jeśli zamierza się budować społeczność leczniczą. W lutym 1974 roku gościł w Polsce dr David Ciarkę z Cambridge, konsultant Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie psychiatrii. Celem wizytacji było dokonanie oceny poziomu terapii społecznej w polskich szpitalach psychiatrycznych oraz udzielenie wskazówek co do rozwoju programów terapeutycznych. Zwiedzono pięć szpitali psychiatrycznych, dwie Kliniki Akademii Medycznej, jeden Dzienny Ośrodek Rehabilitacyjny i Zakład Odwykowy dla Alkoholików. W czasie wizytacji wygłoszono osiem wykładów dla personelu lekarskiego i pielęgniarskiego. Oto spostrzeżenia dotyczące pielęgniarstwa psychiatrycznego. „Chociaż liczba personelu pielęgniarskiego w szpitalach psychiatrycznych w Polsce nie jest duża, to wydaje się, że jest tu bardziej dogodna sytuacja niż w wielu krajach zachodnich. W zasadzie wszystkie pielęgniarki w Polsce są wykwalifikowane. Stosunki między pielęgniarkami a pacjentami mają charakter raczej przyjacielski. Autor niniejszego sprawozdania nie zauważył napięcia atmosfery i form stosowania przemocy, jakie często widać na oddziałach dla mężczyzn tzw. głęboko zaburzonych w źle funkcjonujących szpitalach zachodnich. Może to być częściowo skutek subrejonizacji, a częściowo posiadania kobiecego personelu na tych oddziałach, zarówno pielęgniarek jak i lekarek. Jednakże wydaje się, że personel pielęgniarski mógłby być bardziej aktywny w spełnianiu zadań terapeutycznych.

Zaszufladkowano do kategorii Zdrowie

Szkodliwe geny

W genach jest przechowywana masa informacji w tym także przekazywana nam jest od rodziców skłonność do niektórych chorób. Podobnie jest z czerniakiem. Dziedziczna postać czerniaka dotyczy jednak jedynie dwóch procent osób. Bowiem ryzyk zachorowania an czerniaka zależy w głównej mierze d ilości wchłoniętego przez organizm promieniowania UVA. Promieniowanie to potrafi uszkodzić DNA komórek skóry, dzięki czemu proces nowotwory jest bardziej prawdopodobny. Jeśli ktoś w naszej rodzinie miał zawał to warto wykonać badanie na lipidy, bowiem ich stężenie ukazuje stan tętnic. Osoby te powinny oprócz lipidogramu zbadać także poziom cholesterolu LDL i HDL. Ważne też by raz na pół roku mierzyć ciśnienie. Jednak badania to nie wszystko. Aby mieć zdrowe serce unikaj dymu tytoniowego, nie stresuj się, odpoczywaj i stosuj zdrową dietę. A co jeśli ktoś z naszych bliskich chorował na cukrzycę? Prawdopodobieństwo, że i my zachorujemy jest, dlatego musimy badać się i mierzyć w tali. Tłuszcz na brzuchu zmniejsza, bowiem wrażliwość komórek na insulinę. Wiele osób pyta także czy kamienie w pęcherzu są dziedziczne. Kobiety skłonność do nich dziedziczą po babci i po mamie. Jednak czy problem będzie odziedziczony czy nie jest powiedziane. W przypadku guza piersi, jeśli twoja mam go miała to natychmiast zgłoś się do lekarza i badani kontynuuj. Lekarz pobierz próbkę śliny i sprawdzi czy masz zmutowany gen BRCA1 i BRCA2. To własne te geny są odpowiedzialne za dziedziny typ raka piersi. Jeśli któryś z nich zostanie u ciebie wykryty to jeszcze nie powód do zmartwień. W takim przypadku musimy po prostu być pod stałą opieką onkologa i często robić USG. Zmiany wcześnie wykryte są całkowicie uleczalne. W przypadku wykrycia jednego z tych genów nie powinno się też brać pigułki ani estrogenów w plastrach. Możliwe jest też wykonanie badania SNP. Jest to określenie całego genomu danej osoby. Sprawdza się aż dwadzieścia chorób i określa w procentach ryzyko ich wystąpienia. Jeśli badanie cos wykaże to po prostu będziemy mieli większą skłonność do choroby. Wcale to nie oznacza, że na nią zachorujemy. Wiele będzie zależało o trybu życia w tym diety. A co z okresem umierania. Jeśli nasi dziadkowie zmarli mając na przykład po 70 lat to nie koniecznie nas to czeka. Nie ma genu, który pozwoli na określenie długości życia. Geny zawierają tylko większe lub mniejsze predyspozycje do poszczególnych chorób. Długość życia w największej mierze zależ y od diety, dlatego powinno w niej być jak najwięcej warzyw i produktów z pełnego ziarna.

Zaparcia

00910Zaparcia pojawiają się wtedy kiedy wypróżniamy się rzadziej niż 2 razy w tygodniu, a jeśli ten proces trwa długo może prowadzić to do poważnych schorzeń. Zaparcia mogą nam towarzyszyć przez siedzący tryb życia, niezdrowa dieta, nadużywanie niektórych leków, czy po prostu zwalniająca z wiekiem przemiana materii. Niezależnie od tych czynników trzeba jak najszybciej uwolnić nasz organizm od zaparć, ponieważ zaparcia szkodzą naszemu zdrowi. Osoby które mają problem z wypróżnieniem się, najczęściej sami zaczynają działać, kupując w aptece leki przeczyszczające, systematycznie zwiększając ich dawkę. Skutkiem takiego „leczenia” samego siebie jest uszkodzenie błony śluzowej jelita grubego i w konsekwencji osłabienia wrażliwości jelita i pogłębienie problemu. Jeśli będziemy nadużywać środków przeczyszczających może to zaburzyć wchłanianie minerałów, rozpuszczanych w tkankach witamin A,E,D i K i białka. Niedobór tych witamin jest konsekwencją osłabienia odporności naszego organizmu, pogorszenia się stanu naszych kości czy zaburzeń krzepliwości krwi. Problem z wypróżnieniem może prowadzić do stanu zapalnego końcowego odcinka jelita grubego. Powodem tego jest zalęgające zbitki pokarmu w odbytnicy. Wówczas podczas wypróżniania towarzyszy nam ból oraz może pojawić się śluzowo krwista wydzielina tzw. biegunka rzekoma, która może sugerować nawet raka jelita. W czasie zaparć mogą pojawić się hemoroidy. Towarzyszące zaparci i zbyt długie siedzenie w toalecie i napinanie mięsni brzucha prowadzi do przeciążenia układu żylnego w miednicy mniejszej i okolic odbytu a w konsekwencji do powiększenia się hemoroidów. Konsekwencją tego jest to, iż guzki hemoroidowi nadmiernie się rozciągają wypełniając się krwią ponad miarę i nie opróżniają się z niej do końca. Wówczas dochodzi do stanów zapalnych hemoroidów oraz okolic odbytu, która nazywa się chorobą hemoroidalną potocznie żylaki odbytu. Dolegliwości to swędzenie, któremu może towarzyszyć wilgotność w okolicy odbytu oraz niewielkie krwawienie. Skutkiem nadmiernego skurczu mięśnia zwieracza może dojść do pęknięcia błony śluzowej odbytu. Podczas oddawania kału mięsień ulega skurczom, rozsuwając brzegi szczeliny utrudniając gojenie się rany. Po wypróżnieniu się towarzyszy silny ból, a w kale pojawia się krew. Pojawia się również świąd i wydzielina zapalna w odbycie. Konsekwencją zaparć mogą być uchyłki jelita – są to drobne uwypuklenia błony śluzowej jelita grubego, tworzące zagłębienia. Nie do końca opróżniona z nich treści pokarmowa zalega, gnije i prowadzi do rozwoju stanów zapalnych. Objawem takiego stanu są wzdęcia i bóle brzucha. Gdy towarzyszą nam ciężkie zaparcia mogą pojawić się kamienie kałowe – dochodzi do nich przez odwodnienie mas kałowych, które stają się twarde jak kamień. Kamienie kałowe mogą drażnić śluzówkę, powodować odleżyny i owrzodzenie jelita. Czasami zdarza się tak, że kamienie kałowe zatykają światło jelita co prowadzi do jego niedrożności. Towarzyszące temu objawy to kilkunastodniowy brak wypróżnienia, uczucie pełności w odbytnicy, wzdęcia i ból brzucha.

Zaszufladkowano do kategorii Choroby

Ortopedyczne wkladki

Wkładki takie mają sporo właściwości, do najważniejszych zaliczamy: chronienie przed pogłębianiem się wad stóp, eliminacja bólu, korygowanie wad postawy i korygowanie budowy stóp. Wkładki obecnie są wykonywane z nowoczesnych materiałów, dzięki czemu dopasowują się bardzo dobrze zarówno do stopy jak i do buta. Odpowiedni dobrana wkładka ortopedyczna potrafi bez problemu zlikwidować ból odczuwalny przy wadach kręgosłupa, uszkodzeniu łąkotki lub po operacji biodra. Są przydatne także wtedy, gdy w wyniku operacji jedna noga staje się krótsza od drugiej. Najpopularniejszym zastosowaniem wkładek jest stosowanie ich przy płaskostopiu. Wada ta nazywana inaczej platfusem polega na tym, że nasza stopa zamiast na trzech punktach (pieta, pierwsza i ostatnia kość śródstopia) styka się z podłożem niemal na całej powierzchni. Rozróżniamy dwa rodzaje tego schorzenia pierwsze nosi nazwę podłużnego a drugie poprzecznego. Osoby z ta dolegliwością odczuwają ból, dodatkowo ciężko im dobrać odpowiednie obuwie. Wkładka wypiera część stopy wymuszając odpowiednie jej ustawienie. Kolejną wada, przy której sprawdzą się wkładki ortopedyczne są halluksy. Choroba ta polega na nieprawidłowym ustawieniu placach stopy. Odchyla się on w stronę pozostałych palców. Przez to powstaje bolesna deformacja i niekorzystne ustawienie innych palców. Odpowiednio dobrana wkładka ortopedyczna amortyzuje stopę w miejscu gdzie jest ona najbardziej obciążona. Kolejna dolegliwość to ostroga piętowa, ma ona postać twardego i bolesnego narośla na spodzie pięty. Z pomocą przyjdą nam żelowe podpiętki. Jeśli chodzi o wkładki to najlepsze będą te z wycięta dziura w tym miejscu gdzie jest ostroga. Z kolei zespół stopy cukrzycowej objawia się niedokrwieniem i złym odżywieniem stopy. Właśnie to jest powodem tego, że czeto pacjenci nie zauważają małego zranienia, które z czasem staje się ciężko gojąca się raną. Tu także z pomocą przyjdą nam wkładki wykonane ze specjalnego materiału, który nie spłaszcza stopy i daje bardzo dobra amortyzację. Dzięki temu cala stopa swobodnie opiera się na podłożu, za wyjątkiem miejsca chorego. Często wkładki te zawierają też materiał bakteriobójczy, dzięki czemu ogranicza się ryzyko zakażenia i przyśpiesza gojenie ran. Jak widać wkładki ortopedyczne mogą nam pomóc w wielu schorzeniach, ponieważ są one różnych kształtów i robione z rożnych, nowoczesnych materiałów? Jeśli chodzi o ceny to wkładka stosowana przy stopie cukrzycowej kosztuje około 350zł, a taka przy hal luksach już tylko 18zł.

Zaszufladkowano do kategorii Porady