Pomarańcze

Jak powinno wyglądać smaczne i pożywne śniadanie? A no na przykład tak: tost, jajko na miekko i szkalna soku pomarańczowego lub sam sok. Śniadanie takie jest bardzo popularne wśród mieszkańców Florydy ? która to jest światowym potentatem w produkcji tego owocu. W pomarańczach jest dużo witaminy C choć są owoce które mają jej więcej, jednak spokojnie nimi zapełnimy zalecaną dzienną dawkę. Szklanka soku rano podniesie odporność naszego organizmu, szczególnie zimą. Najlepiej wycisnąć sok z owoców, ten w kartonach często jest rozcieńczany i dosładzany. Zdąża się kupić dobre i złae pomarańcze, jak tego uniknąć. Nie należy sugerować się kolorem skórki, zależy on bardziej od klimatu w jakim owoc dojrzewał i nie ma on wiele wspólnego ze stopniem dojrzałości owocu. Jeśli weźmiemy owoc do ręki powinien wydawać się on nam ciężki czy więcej tym lepiej, świadczy to bowiem o jego soczystości. Warto też zwrócić uwagę na to by skórka była jędrna, pozwoli im to poleżeć dłużej nawet w temperaturze pokojowej. Przed rozpoczęciem wyciskania warto owoc poturlać przyciskając go do podłoża, pozwoli to na łatwiejsze wyciśnięcie soku. Sok z pomarańczy jest świetny do marynowania drobiu, dzięki niemu skruszeje on i nabierze aromatu. Często konfiturę z tego owocu stosuje się jako dodatek do kaczki czy też gęsi. Polecamy: Żeberka na słodko, kaczkę w pomarańczach. Pomarańcze to także obowiązkowy składnik wielu sałatek. Przy zakupie pamiętajmy iż pomarańcze pępkowe łatwo się obierają i dają porcjować ich przeznaczeniem jes spożycie na surowo i na sok, jednak szybko gorzknieją.

Co pić

dietaOstatnie dni są bardzo gorące, temperatura przekracza 30 stopni Celsjusza. W takich dniach pijemy dużo, ale to nie wystarczy ważne jest tez to, co pijmy. Dorosły człowiek potrzebuje dziennie około 2, 5 litra płynów. 1,5 l powinno być dostarczane z płynów a pozostała cześć z pożywienia. Podstawowym napojem jest oczywiście woda. Nawilża ona wszystkie tkanki naszego organizmu i wypłukuje z nich toksyny. Trzeba ją pić regularnie, szczególnie w tak gorące dni jak ostatnio. Pamiętaj, że jest ona bardzo intensywnie usuwana z naszego organizmu. Jeśli mamy zdrowe nerki to, co jakiś czas powinniśmy pić wodę wysoko zmineralizowaną. Tak samo jak nawodnienie, ważne jest dostarczenie odpowiednich składników mineralnych. Jeśli chodzi o soki to powinniśmy pić jedną do dwóch szklanek dziennie. Oczywiście najlepsze są te świeżo wyciskane. Do ich wykonania warto użyć sezonowe owoce takie jak porzeczek, wiśnie czy jabłka. Bardzo cenne dla naszego zdrowia są soki z warzyw, szczególnie z marchwi i buraków. Jeśli decydujemy się na zakup soków to wybierajmy te niesłodzone i bez konserwantów. Pragnienie bardzo dobrze gasi Świerzy napar z mięty. Zawiera ona dużo witamin i minerałów. Kilak listków mięty wrzucamy do kubka i zalewamy wrzątkiem. Ma ona także działanie lekko uspokajające, więc pomoże w zasypianiu. Zwróć uwagę na kefir i maślankę. Mają one mało kalorii, warto, więc wypić jedną lub dwie szklanki tego napoju w ciągu dnia. Mają one w sobie dużo witamin, szczególnie z grupy B. Maślanka dobrze wpływa na trawienie, zapobiega też zaparciom. Kefir natomiast ma zdolność hamowania niektórych nowotworów np. jelita. Pamiętaj też, że kawa i herbata działają pobudzająco. Herbata ma teinę, poprawia ona koncentrację usuwa senność, pobudza pracę serca i płuc. Zielona herbata dodatkowo wspomaga pracę wątroby i śledziony. Kawa natomiast jest źródłem antyoksydantów, przyśpiesza też metabolizm. Nie wolno przesadzać z jej ilością. Wystarczy 1-2 filiżanki w ciągu dnia. Nadmiar kawy powoduje podrażnienie żołądka, nerwicę i zwiększone ciśnienie. Wodę pijmy często i małymi łykami. Zwracajmy też uwagę na zamieszczone na etykiecie informacje dotyczące składu mineralnego wybranej przez nas wody.

Zapobiegamy osteoporozie

OsteoporozaStan ten polega na tym, iż kości są niszczone szybciej niż trwa ich odbudowa. Przez to stają się kruche i łamliwe. Pierwsze oznaki tej choroby mogą mieć miejsce już w wieku 35 lat. Najczęściej chory dowiaduje się o niej po złamaniu nadgarstka lub szyjki kości udowej. Czasem też pierwszym objawem jest złamanie kości miednicy. Pierwszą przyczyną jest dieta uboga w wapń. A przecież to on jest podstawowym budulcem kości. Szacuje się, że człowiek potrzebuje dziennie około 1000 mg wapnia na dobę. Panie w ciąży potrzebują go więcej tj. około 1200mg. Dla porównania powiem, że szklanka mleka ma około 300mg, plaster żółtego sera około 200mg, jogurt około 150mg. Ważne jest też wystawianie swojego ciała na działanie promieni słonecznych, to pod ich wpływem wytwarzana jest w naszym organizmie witamina D. Jest ona ważna, ponieważ ułatwia przyswajanie wapnia. Aby w naszym organizmie była jej odpowiednia ilość to powinniśmy dziennie wystawiać się na słońce około kwadransa. Ważna jest też aktywność fizyczna, jej brak przyśpiesza postęp choroby. Każdy rodzaj sportu, czy to jazda na rowerze czy też taniec wzmacnia kości. Naszym kościom najlepiej robią ćwiczenia przeciążenie, czyli z ciężarkami. Powinniśmy tez ograniczyć nadużywanie soli, coca-coli, alkoholu. Substancje te nasilają się wydalanie wapnia z organizmu. Nie bez znaczenia jest też palenie. W grupie podwyższonego ryzyka są kobiety z wysokim poziomem estrogenów oraz szczupłe, drobnokościste szczególnie o jasnej karnacji. Chorobie sprzyjają też zażywane lek takie jak sterydy stosowane przy astmie czy reumatyzmie. Groźne są też leki podawane po przeszczepach. Choroba ta przez długie lata choroba rozwija się bezobjawowo. Pierwszym jej sygnałem jest obniżanie wzrostu. Kolejne to już złamania. Badania wykrywające to densytometria oraz RTG. Te pierwsze to tak zwany pomiar gęstości kości. Wapń jest w nabiale, ale w naszej diecie nie powinno zabraknąć warzyw takich jak brokuły czy natka pietruszki. Zadbaj też o dostateczną ilość witaminy D, znajdziemy ją w rybach morskich i oliwie z oliwek. Na rynku są leki, które hamują ubytek kości i powodują przyrost masy kostnej. U kobiet po menopauzie można rozważyć zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej. Metoda ta pozwoli ocalić kości przed zbyt szybkim odwapnieniem.

Zmiany skórne

Jeśli się pojawia nie koniecznie musza oznaczać czerniaka. Mogą one oznaczać że w naszym organizmie rozwija się inna choroba. Jedną z nich może być rogowacenie ciemne, są to zmiany skórne w postaci ciemnych, często też zlanych ze są ciemnych plam. Jest to coś w podobie pieprzyków jednak nie ma tu wyraźnych granic. Powierzchnia takiej palmy mówi się że przypomina dno dawno wyschniętego jeziora. Najczęściej występują one w fałdach skórnych czyli pod pachami czy na bokach. Jednak bywa też tak ze pojawiają się na dłoniach i nogach a nawet na wargach i w przełyku. Osoby takie mają tez zaburzenia we wzroście paznokci oraz włosów. Przebiegi łagodne tego schorzenia najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi w naszym organizmie. Towarzyszą one często cukrzycy a także przy guzach i innych chorobach. Czasem za rogowacenie ciemne o łagodnym przebiegu mogą też odpowiadać niektóre leki. U ludzi rasy czarnej często winne s skłonności dziedziczne. Czasem bywa też tak że ciemne plamy pojawiają się u osób zdrowych. Wtedy mówimy o tak zwanym przypadku złośliwego rogowacenia ciemnego. Gdy takie zmiany na naszej skórze pojawiają się nagle, do tego szybko rosną i swędzą to może być to sygnał że w naszym organizmie dochodzi do zmian nowotworowych. Najczęściej jest to nowotwór układu pokarmowego rzadziej krwi czy też mięsaka. Każda plama barwy ciemnej która pojawiła się na naszej skórze jeśli nie znika to rośnie. Taka waśnie sytuacja powinna skłonić nas do wizyty u lekarza. Specjalistą w tej dziedzinie jest dermatolog. Diagnoza zazwyczaj jest prosta i szybka, jednak czasem konieczne okazuje się wykonanie biopsji. Jeśli zostano wykluczone choroby nowotworowe oraz inne poważne choroby i jeśli zmiany te nie dają żadnych dolegliwości to można odstąpić od leczenia. Najczęściej plamy ustępują zaraz po usunięciu przyczyny, a może ona być tak prozaiczna jak wyrównanie poziomu cukru we krwi. Dermatolog może przepisać nam krem wybielający lub tzw. lotion. Są też specjalne preparaty do stosowania doustnego. Możemy też wspomagać się odpowiednią dietą, a w niej musza znaleźć się takie składniki jak olej z ryb. Gdy zmiany są zaawansowane i rozległe to można poddać się procesowi dermabrazji lub modnej w ostatnich latach terapii laserowej. Pamiętajmy ze jeśli zmiany nie znikają to koniecznie udajmy się do dermatologa, nie czekajmy bo mogą to być sygnały że w naszym organizmie dzieje się coś złego. Pamiętaj że żaden artykuł nie zastąpi wizyty u lekarza.

Zaszufladkowano do kategorii Porady