Co to Talasoterapia

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się leczenie morzem. Chodzi tu o kąpiel, morskie powietrze, algi i inne glony. Dobry wpływ morza na nasze samopoczucie i zdrowie odkryto już kilkaset lat przed naszą erą. Już starożytni leczy i za pomocą ciepłych kąpieli w Morzu Egejskim. Dzięki temu pozbywali się oni reumatyzmu i rwy kulszowej. Wodę morską stosowano też w części łaźni rzymskich, potem jednak odeszła ona w zapomnienie. Potem dopiero w 1899 roku powstał ośrodek w Bretanii, który stał się popularny na całym kontynencie. To, że morze i jego klimat leczy wynika przede wszystkim z dobrodziejstw zawartych w wodzie soli mineralnych, znajdziemy tu sole magnezowe, siarczany, węglany, bromki i jodki. Substancje te dostają się do naszego organizmu i sprawiają, że czujem się odmłodzeni i sprawniejsi. Morze łagodzi bardzo wiele chorób, w tym zwłaszcza dróg oddechowych, niedoczynność tarczycy, osteoporozę, nerwice i schorzenia skóry. Czasem zdarza się, że po przyjeździe and może uaktywniają się ukryte ogniska zapalne. Czasem może też wystąpić szok klimatyczny, który występuje u osób zdrowych, jego objawem jest zmęczenie, niepokój, drażliwość. Do nowego klimatu nasze ciało przyzwyczai się po dwóch tygodniach. Morskie powietrze uwalnia zanieczyszczenia i śluz zalegający w drogach oddechowych, leczy ono astmę. Po morskiej kąpieli zostaje na naszej skórze płaszcz solankowy łagodzący wypryski i zmiany łuszczycowe. Falująca morska woda obniża napięcie mięśni i łagodzi dolegliwości kręgosłupa. Brodzenie w falach to także bardzo dobra kuracja na żylaki. Ścianki żył w nogach zostają uelastycznione, przepływ krwi w tych kończynach nabiera wigoru. Ale nie musimy brodzić, wystarczy usiąść na plaży po pas w wodzie, w ten właśnie sposób pozbędziemy się nerwic, dolegliwości sercowych, zaparć i żylaków odbytu. Pobyt nad morzem to także specyficzna kuchnia. Taki urlop powinniśmy potraktować, jako okazję do zajadania się rybami. Śledzie, szproty, dorsze i flądry dostarczają jodu i kwasów omega, – 3 które są bardzo potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Jeśli masz niedobór elektrolitów to świetnie w tej roli sprawdzą się wody lecznicze. Warto też, na co dzień używać soli morskiej jest to bogate źródło wielu cennych minerałów i pierwiastków. Jeśli nie wyjeżdżasz nad morze to odpowiednie kuracje możesz załatwić sobie w domu. Wystarczy, że do wanny wsypiesz pół kilo soli morskiej, najlepszy efekt osiągniemy poprzez kąpiel w wodzie o temperaturze 35-36 stopni. Jeśli nad morzem jest Duzy upał to warto schronić się w cieniu lasu. Dodatkowo między 8 a 11 rano powietrze w lesie jest wilgotne i przesączone olejkami eterycznymi.

Gdy kark boli

Sporo dorosłych osób uskarża się na ból tej części kręgosłupa. Czasem jest on niegroźny, ale są przypadki, kiedy u jego przyczyn leży poważne schorzenie. Najczęstszą przyczyną jest długotrwałe napięcie mięśni szyi. Najczęściej jest to spowodowane długim siedzeniem przed komputerem czy też na przykład wielogodzinnym prowadzeniem samochodu. Czasem mięśnie szyi mogą boleć, gdy nieświadomie podczas snu zgrzytamy zębami. W szyi są stawy, które zapewniają jej ruchomość, ból karku może też być skutkiem zużycia tych elementów. Inną Rzyczyną jest zmniejszenie wraz z upływem lat elastyczności dysków międzykręgowych. Jeśli ból jest bardzo silny i pojawi się nagle to przyczyną może być zapalenie opon mózgowych. Często wtedy skręcenie głowy w którąś stronę nie jest możliwe. Jeśli ból natomiast nasila się powoli to przyczyną może być reumatoidalne zapalenie stawów i choroba reumatyczna tkanek. Ból występuje też podczas zaawansowanej osteoporozie. Jak widać przyczyn bólu karku może być wiele dlatego musimy wykonać odpowiednie badania by dowiedzieć się jaka jest jego przyczyna. Nagły lub przedłużający się ból powinien nas skłonić do wizyty u lekarza. Lekarz sprawdzi reakcje na dotyk okolic głowy oraz barków, zakres ruchów. Lekarz przeprowadzi też wywiad z pacjentem. Specjalista może zalecić badania obrazowe a nawet elektromiografie. Polega ono na sprawdzeniu połączenia między nerwami a mięśniami. Leczenie tej dolegliwości zależy od przyczyny która powoduje ból. Czasem po prostu wystarczy dać odpocząć mieśniom i przez kilka dni zażywać leki przeciwbólowe. Czasem stosuje się też leki rozluźniające mieś śnie Lub środki antydepresyjne. W cięższych przypadkach by pozbyć się bólu może okazać się konieczne wstrzyknięcie w okolice szyi sterydów. Jeśli u przyczyn leży podrażnienie nerwów to może okazać się konieczne założenie kołnierza który usztywni nam kark. Jeśli doszło do jakiś uszkodzeń to konieczna może okazać się operacja. Jeśli przyczyną bólu jest stan zapalny to ulgę w bólu może przynieść stosowanie przez kilka dni okładów zimnych oraz przez kilka kolejnych gorących. Należy też unikać biegania, grania w piłkę. Dobre efekty w walce z bólem karku można tez uzyskać poprzez masaże i fizjoterapię. Specjalista pokaże jak wykonywać odpowiednie ćwiczenia i potem sami możemy je robić w domu. Najważniejsza jest dokładność oraz regularność w ich wykonywaniu. Ulgę może też przynieść akupunktura, ale w przypadku tej dolegliwości nie ma potwierdzenia na jej skuteczność.

Zaszufladkowano do kategorii Zdrowie

Nóż gamma

Chyba jedną z najgorszych wiadomości, jakie może otrzymać pacjent chory na raka jest to, że posiada on raka mózgu. Wiele osób po prostu boi się o samo leczenie, oczywiście o swe zdrowie także. Jednak dziś można już walczyć z tym guzem bez otwierania czaszki oraz bez jakichkolwiek cięć. Robi się to właśnie za pośrednictwem noża gamma, czyli najbardziej precyzyjnym urządzeniem przeznaczonym do walki z guzem mózgu. Urządzenie to operuje tak szybko i pewnie jak skalpel jednak robi to za pomocą promieniowania radowego. Otóż urządzenie to generuje 192 promienie, którymi chirurg operuje podczas usuwania guza. Każda wiązka zawiera nie szkodliwa dla naszego mózgu energię, dopiero w miejscu gdzie się one skrzyżują tam dochodzi do zabójczego działania, wystarczy tylko tak zaprogramować urządzenie by wcelować w guza. Dzięki temu można ominąć wiele niebezpiecznych miejsc z mózgu człowieka. Noża gamma używa się przy leczeniu guzów, których średnica nie jest większy od 35mm. Dobrze się on też sprawdza przy zmianach opornych na inne leczenie oraz przy guzach, których chirurgiczne wycięcie jest niemożliwe (zbyt ryzykowne). Cały zabieg zaczyna się od przymocowania do głowy pacjenta specjalnej ramy, co pozwala na ustalenie pozycji zmian. Potem pacjent poddawany jest działaniu rezonansu magnetycznego, który uwidacznia guz i jego położenie w stosunku do reszty mózgu. Potem lekarz planuje uderzenia wiązkami promieni tak by precyzyjnie trafić w guz. Co najlepsze to zabieg przeprowadza się bez golenia głowy, nawet włosów się nie skraca. W odróżnieni od innych metod zbieg ten można uznać za ambulatoryjny. Zależnie od potrzeb zabieg taki się przeprowadza od 20 minut do nawet dwóch godzin. Zabieg ten przeprowadza się na żywo, czyli z pacjentem cały czas ma się kontakt, po zakończeniu wraca on do domu, potem wystarczy zgłosić się na kontrolę w wyznaczonym terminie. Ze statystyk wynika, że nowotwór mózgu zdarza się najczęściej w naszym kraju – spośród krajów unii europejskiej. Guz mózg rozpoznaje się, co roku u około 3 tyś osób. Najgorsze jest to, że okazuje się, że u dzieci występuje on znacznie częściej niż u osób starszych. Niestety zabieg ten można przeprowadzać tyko u niektórych z dzieci, ponieważ wymaga się w czasie jego przeprowadzania zachowanie szczególnego spokoju a nie każdy maluch to potrafi.

Metody leczenia – niepłodność

Oto kilka metod którymi obecnie leczy się niepłodność.

1.Indukcja owulacji

Metoda ta polega na podawaniu leków zawierających hormony, dzięki temu następuje regulacja pracy jajników, przysadki mózgowej oraz podwzgórza. Preparat z hormonami podaje się w określonych dniach cyklu. Kuracja może trwać kilka miesięcy, przed jej rozpoczęciem pobiera się krew i oznacza poziom hormonów płciowych. Dodatkowo podczas terapii wykonuje się USG jajników. Od wielu lat stosuje się lek o nazwie cytrynian klomifenu. Stymulację za pomocą gonadotropinami stosuje się u kobiet, które mają problemem z owulacją. Stosuje się tez tą metodę u kobiet z niewydolnością przysadki lub podwzgórza. Podczas tego leczenia występuje większe ryzyko ciąży wielopłodowej. Metoda ta stosowana u kobiet z PCOS daje 50 – 60 % skuteczności.

2. Inseminacja domaciczna

Jest to zabieg, który polega na podaniu nasienia bezpośrednio do jamy macicy za pomocą specjalnego cewnika oraz strzykawki. Nasienie przed tym zabiegiem jest oczyszczane i poddawane specjalnej procedurze w laboratorium. Szansa tej metody jest większa po delikatnej stymulacji jajników oraz przy osiągnięciu dojrzałości, przez co najmniej 2-3 pęcherzyki. Metodę to stosuje się, jeśli występuje: nasienie o nieznacznie obniżonych parametrach itd. Jedynym warunkiem, który musi być w tym przypadku spełniony to drożność jajowodów. Chory musi też przejść szereg badań.

3. Metody chirurgiczne

W tej metodzie usuwa się u pań zrosty po zapaleniach przydatków, ogniska, endometriozy, udrażnia się jajowody, usuwa przegrody w macicy. Zabieg najczęściej wykonuje się za pomocą laparoskopu. W przypadku panów leczenie tego typu nie daje oczekiwanych rezultatów. U pań jest najczęściej skuteczna, gdy pacjentka jest młoda.

4. Zapłodnienie pozaustrojowe

W obecnych czasach jest to najbardziej skuteczna metoda. Metodę ta inaczej nazywa się invitro. Wskazaniem do jej zastosowania są: nieodwracalne uszkodzenie jajowodów, niepłodność idiopatyczna, oporność na stymulację jajeczkowania, brak efektów inseminacji domacicznej. Na początku trzeba wykonać bardzo wiele badań i na ich podstawie lekarz zdecyduje czy kwalifikujemy się do zapłodnienia pozamacicznego. Dodatkowo przed zapłodnieniem u kobiety przeprowadza się stymulację mnogiego jajeczkowania. W klasycznym przypadku komórki jajowe umieszcza się w grupie 50 tyś plemników i oczkuje się na zapłodnienie.

Jak zatrzymać Parkinsona

W tej chorobie umysł jest w pełni sprawny, to ciało zaczyna rządzić się swymi prawami. Choroba ta nie skraca życia, ale zmusza do pogodzenia się z nieustępującym drżeniem. Parkinson jest drugą, co do częstotliwości występowania chorobą układu nerwowego, pierwszą jest Alzheimer. Szacuje się, że tylko w naszym kraju żyje 80.000 Osób chorych, a co roku przybywa kolejne 5.000. Teraz średni wiek zachorowania wynosi 58 lat, ale obserwuje się ze chorują osoby coraz młodsze. W naszym organizmie znajduje się neuroprzekaźnik, który gwarantuje przepływ informacji między komórkami, co daje sprawność ruchu – mowa o dopaminie. Każdy nas z biegiem lat ma w sobie coraz mniej tej substancji, to normalne, jednak u niektórych jej poziom maleje bardzo szybko. Dzieje się tak, ponieważ w pewnej części mózgu zaczynają umierać produkujące ją neurony. Dopamina współpracuje z acetylocholiną, która odpowiada za poruszanie się. Gdy poziom dopaminy spada o 20 procent to zaczynają pojawiać się objawy odpowiedzialne za chorobę Parkinsona. Zaczyna się od drżenia mięśni, sztywnienia i wzmożonego ich napięcia. Są tez tak zwane odruchy mimowolne: zgarbiona sylwetka, szurające kroki, zastyganie w bezruchu, odruch liczenia pieniędzy. Medycy do tej pory nie wiedzą tak naprawdę, jaka jest przyczyna tej choroby, to znaczy, co leży u jej podstaw. W tym momencie podejrzewa się o to mutację paru genów. Jednak brak jest jakichkolwiek dowodów na to, że choroba ta występuje rodzinnie. Objawy podobne do Parkinsona pojawiają się przy zatruciu czadem, manganem, rtęcią oraz metanolem. Podejrzewa się, że coś wspólnego z chorobom ma poziom insuliny w organizmie. Choroba ta daje o sobie znać łagodnie a potem jest coraz bardziej agresywna. Początkowe objawy często są zwalane na starość i reumatyzm. Dlatego lekarze mają za zadanie wykluczyć inne choroby przypominające Parkinsona. Jest to dość trudne, ponieważ pewną diagnozę można postawić dopiero po śmierci pacjenta, trzeba wtedy przebadać jego mózg. Bowiem żadnych wyników nie daje ani RTG ani USG. Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa nie potwierdzają taką tej choroby. Wydaje się, że leczenie powinno być proste – wystarczy podać dopaminę w leku. Otóż leki docierają do każdego zakamarka naszego ciała, ale nie do mózgu. Dobry efekt daje dopiero zastosowanie surowca, z którego produkuje się dopaminę, aplikacja tej substancji daje możliwość prawie normalnego życia choremu. Jednak po pięciu latach pojawiają się objawy uboczne.

Zaszufladkowano do kategorii Choroby